ayvanın faydaları
Besinlerin Fayda ve Zararları

Ayvanın faydaları nelerdir, ayva neye iyi gelir

ayvanın faydaları
ayvanın faydaları ayva neye iyi gelir

Mevsiminin gelmesiyle birlikte, hemen hemen herkesin tükettiği ayvaların neye iyi geldiğini hiç merak etmiş miydiniz? Ayvanın faydaları say say bitmez ancak Bilgi Şefi olarak sizlere kısaca en önemli gördüklerimizi aktaracağız. Ayvanın faydaları şimdi sizlerle…

Kış aylarının en sevilen lezzetlerinden biri olan ayvanın insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar, vücudun gün boyu daha dinç ve tok hissetmesi için mutlaka mevsiminde her gün bir ayva tüketilmesini tavsiye etmektedir. Uzmanlar bunun yanı sıra ayvanın metal bıçakla kesilmemesi gerektiği konusunda da uyarıyor. İşte ayva hakkında bilinmeyen her şey…

ayvanın faydaları nelerdir
ayvanın faydaları ayva neye iyi gelir

Yapılan araştırmalar sonucunda, ayvanın yaprağı ve kabuğu kendisi kadar öneme sahip. Kabuğun da yer alan vitamin ve minerallerin fazla olması nedeniyle ayvanın kabuğuyla beraber tüketilmesi önerilmektedir. Yine yapılan araştırmalar sonuvcunda uzmanlar, ayvaların metal kesici aletlerle kesilmemesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Nedenini ise, “metal kesici aletlerde bulunan brenthill maddesi ayvada bulunan pektin ve organik asit maddelerinin özelliğini bitirmesi” şekilde özetliyorlar

Haşlanmış Yumurta Kabuğunu Soymanın Pratik Yöntemleri

Ayvanın Faydaları

  • Ayvanın sindirim problemerine iyi geldiği bilinmektedir. Bu gerekçeyle, kabızlık gibi rahatsızlıkların yaşanmasını önlemektedir. Kabuğu ile beraber tüketildiğinde metabolizmanın çok daha sağlıklı işlemesi sağlamaktadır.
  • Ayva kan içerisindeki oksijeni arttırarak kan dolaşımının artmasını sağlamaktadır. Böylece saç diplerine kadar giden sağlıklı kan ücreleri saçların daha parlak ve güçlü olmasını destekler.
  • Yüksek antioksidan sayesinde vücutta dolaşan serbest radikalleri ve kanserli hücreleri azaltır.
  • Ayva aynı zamanda diyet listelerinde ilk sırada yerini almaktadır. Kan şekerini yükseltmeyen bu meyveyi diyabet hastaları da rahatlıkla tüketebilir.
  • Yüksek bir C vitamini kaynağı olan ayva, günlük C vitamini ihtiyacımızın 4’te 1’ini karşılıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  • Antioksidan zengini içeriği ile kanser riskini azaltıyor. Ayva yüksek oranda potasyum içeriyor. Bu özelliğiyle kan basıncını ve kolesterolü düşürüyor.
  • Demir, bakır ve çinko gibi mineraller sayesinde dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlıyor. Ayrıca yüksek demir içeriği ile kansızlığa da iyi geliyor.
  • Antibakteriyel özelliği sayesinde ağızdaki bakterileri yok ediyor, kötü nefes kokusunu düzeltiyor.
  • Ayva güzellik için de bir hayli faydalı. Saçların uzamasına yarımcı oluyor.
  • Ciltteki yaşlanma belirtilerini geciktiriyor.

Facebook, İnstagram ve Twitter sayfalarımızı takip ederek yeni tariflerden ve yöntemlerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

ayvanın faydaları
ayvanın faydaları nelerdir neye iyi gelir

Bilgi Şefi

Bilgi Şefi, düzensiz ve güvenilir olmayan aşırı bilgi kirliliği içeren sanal aleme; doğru, ilkeli, güvenilir ve sırf görüntülenme almak için yalan yanlış, denenmemiş bilgileri paylaşmayacak bir vizyonla insanlığa hizmet için yola çıkmış bir projedir. Siz de bu projede kendinize dair, bedensel ve zihinsel gelişiminize dair bir çok içerikle keyifli vakitler geçireceksiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...