Bacaklardaki şişkinliği hafifletmek için 5 öneri

Merhaba kıymetli okurlarımız. Bilgi Şefi olarak karşılaşabileceğiniz sorunların çözümlerini irdelemeye devam ediyoruz. Bu yazımızda bacaklardaki şişkinliği hafifletecek 5 ipucu ile karşınızdayız.

Bacaklardaki şişkinliğin başlıca nedenlerin bacaklarda oluşan ödemler, dolaşım sisteminde ki sorunlar ve hareketsizlik olarak gözükmektedir. Bunun yanısıra aşırı aktif insanlarda da bacaklarda şişkinlik görünmektedir. Şişkinliğin yanısıra bacakta karıncalanma ve uyuşmada görünmektedir. Özellikle kadınlar bu sorunla daha çok karşılaşır. Bu sorun çoğu zaman kendiliğinden geçer. İstirahat ettiğinizde bacaklardaki şişkinlik diner ancak şişkinliğin azalmadığı durumlardaysa aşağıdaki yöntemleri uygulamanız bu sorunu atlatmanızda oldukça etkili olacaktır. Bilgi Şefi olarak araştırdık ve yöntemleri sizin için sıraladık.

DOĞAL YOLLARLA DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ

Bacaklardaki Şişkinliği Hafifletme Yöntemleri Nelerdir?

İlk olarak soğuk duş alın

Soğuk şok bilindiği üzere bir çok sorunda çözüm önerisi olarak sunulur. Aynı şekilde bacaklarınızda oluşan şişlikleri azaltmak için deneyebileceğiniz en iyi yollardan biri de soğuk duş almaktır. Soğuk duş kan akışının hızlanmasına, bacaklarda varis oluşmasına engel olur. Ayrıca kasları rahatlatarak şişkinlik nedeniyle ortaya çıkan ağrıları da azaltır.

Ayaklarınızı havaya kaldırın

Kan dolaşımınızı hızlandırmanız gerekmektedir. Kan dolaşımınızın hızlanması ile dolaşım sisteminiz tekrar düzene girecek ve ağrılar hafifleyecektir. Bunun için ayaklarınızı yukarı kaldırın ve 5-10 dakika bekleyin. Bu durumda kan rahatlıkla kalbe ulaşarak, yeniden dolaşım sağlanacaktır. Bu basit yöntem sayesinde kaslar rahatlar. Bacaklarda oluşan gerginlik azalır.

Ayakkabınızı değiştirin

Günlük hayatta, uzun süre ayakta kalacağınız zamanlarda hava geçiren ve topuksuz, düz tabanlı ayakkabılar tercih etmeniz önemlidir. Dar ve topuklu ayakkabılar bacakları yoracağı için bacaklarda şişkinlik sorununu ortaya çıkarabilir.

Su tüketimini arttırın

Vücuttan ödemleri atmanız gerekmektedir ve bunu bol su tüketerek yapabilirsiniz. Bol su tüketerek, dokuların içinde birikmiş sıvıların da dışarı atılımını sağlayacaksınız. Şişkinliğin sebep olan inflamatuar dengesizliğinin önüne geçebilmek için günde 8 bardak su tüketmeniz önerilir.

Düzenli spor yapın

Bacaklarda şişkinlik problemi hareketlerinizin kısıtlanmasına da sebep oluyorsa, fiziksel egzersizler ile bu durumun önüne geçebilirsiniz. Bu egzersizler sayesinde kilolarınızdan da kurtulabilir ve ödemle mücadele ederek vücudun kan dolaşımını artırabilirsiniz.

bacaklardaki şişkinliği azaltmak için 5 ipucu

bacaklardaki şişkinliği azaltmak için 5 ipucu