Baş Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisi Bölgelere Göre Hastalıklar 1 – bilgisefiii
Sağlık

Baş Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisi Bölgelere Göre Hastalıklar

Baş ağrısı ekseriyetle çoğumuzun karşılaştığı sorunlardan biridir ve genellikle baş ağrısından kurtulmak için bir tane muz yedikten sonra bir bardak su içeriz. Bu yöntem sizde tesir göstermiyorsa baş ağrısı sizin için daha zorlu bir süreçtir.

Pekala bu baş ağrılarının ne tür çeşitleri var? Hangi baş ağrısına ne sebep oluyor? Bunları bu yazımızla sizinle paylaşıyoruz.

Dört tür baş ağrısı vardır ve üzülerek söylüyoruz içlerinden bazısının geçmesinin en kolay yolu ilaç almaktır. Bu nedenle sizlerle yeni yöntemler paylaşacağız.

Sinüs ağrısı

Sinüzit hastalığınız var ise bu ağrı sizin için oldukça tanıdıktır.  Sinüslerinizde meydana gelen ağrılar oldukça ciddi ve rahatsızlık veren ağrılara neden olabilir. Alın, yanak ve göz bölgelerinizde ağrıyı hissedersiniz ve hatta ateşiniz çıkabilir.

Bu ağrıyı geçirmenin yöntemleri: bol bol sıvı, C vitaminli sebze ve meyve tüketmekten geçer. Ayrıca sıcak bir çorbanın da sizlere yardımı olacaktır. Sinüzit ağrılarını hafifletmeye yarayan bir diğer yöntem de yeşil çaydır. Kullanmanızı öneririm.

Gerginlik ağrısı

Bu tür ağrı genel olarak görülen ağrıdır. Yoğun stres altındayken şakakların zonklamasına neden olan bu ağrıyı ilk olarak başınızın üst kısımlarında hissedersiniz ve daha sonra şakaklarınıza kadar yayılır. Bu ağrı süreci sizlerin canını çok yakar. Ciddi ağrı çektiğiniz zamanlarda mide bulantısı ve kusmaya dahi neden olabilir.

Bu ağrıyı geçirmenin yollarından en etkilisi nane yağıyla başınıza masaj yapmaktır. Sıcak zencefil çayı da faydalı edecektir.

Küme ağrı

Küme ağrı genelde bayanlarda görülür ve başınızın farklı bölgelerinde kümelenmiş ağrılardan oluşur; ismini de buradan alır. Hiç beklemediğiniz bir anda başlamasıyla bilinmektedir ve oldukça şiddetli bir ağrıdır.

Bu ağrıyı geçirmenin yöntemi de acı biber kreminizi burun deliklerinizin çevresine uygulamaktır. Böylelikle sinir uçlarınızı uyuşturarak kendinizi rahatlatırsınız.

Migren

26-56 yaşlarındaki insanların çoğunda görülebilecek ve oldukça rahatsızlık veren bir ağrı çeşididir. Işığa hassasiyet, baş dönmesi, midenin bulanması ve bu tarz birçok soruna sebep olan bu ağrı çeşidi başınızın üst bölgesinden başlayarak aşağıya doğru yayılır.

Bu ağrıdan kurtulabilmek için omega 3 yağ asitleri ve b12 vitaminlerini kullanmanın faydalı olduğu bilinmektedir.

Düzenli olarak spor yapan kişilerde migren ağrılarının azaldığı görülmektedir. İlaç kullanımı olmadan vücudunuzun kendi kendini iyileştirmesi çoğu zaman tercih edilen bir seçenek olarak öne çıkar.

baş ağrısı çeşitleri hangi hastalıkların belirtisi olabilir
baş ağrısı çeşitleri hangi hastalıkların belirtisi olabilir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...