doğal yollarla baş ağrısı geçirme yöntemleri
Sağlıklı Yaşam

Doğal Yollarla Baş Ağrısı Geçirme Yöntemleri 2021

Sık sık baş ağrısı problemi yaşayan kişiler, bu paylaşımımız sizin bu probleminize çözüm olmak paylaşılmaktadır. Baş ağrınızı geçirmek için çoğunlukla ilaç kullanırsınız, peki doğal yollarla baş ağrısı geçirme yöntemlerini denemek ister misiniz?

Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrısı hem ülkemiz de hem de dünyada var olan yaygın bir sağlık sorunudur. Stresli yaşam sürenlerde, kadınlarda ve altta yatan bir hastalığı bulunan kişilerde daha sık görülür. Baş ağrısından kaynaklı şikayetler o kadar fazladır ki nöroloji polikliniklerine gelen 3 hastadan 1’i, sağlık ocaklarına randevu için gelen 10 hastadan 1’i ve acil servislere başvuran 10 hastadan 3’ü baş ağrısı şikâyeti ile gelmektedir.

“Baş ağrılarının yaklaşık %95’lik bir bölümü iyi huylu baş ağrılarıdır. Ancak diğer %5’lik kısım kötü huylu olabilmektedir. Eğer yoğun baş ağrısıyla birlikte eş zamanlı olarak ense sertliği, deride döküntü, yüksek ateş, görme kaybı, kusma, baş dönmesi, vücudun çeşitli yerlerinde his kaybı veya fonksiyon bozukluğu ve konuşmada zorlanma gibi belirtiler görülüyorsa, kişi vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşundan randevu almalı, hatta mümkünse acil servise başvurmalıdır. Zira bu tür durumlar hastanın yaşamını tehdit edebilecek sonuçlara yol açabilir ve acil müdahale gerektirebilir. Bu yüzden baş ağrıları ihmal edilmemeli ve uzman bir hekime danışarak tedavisine başlanmalıdır.” (Kaynak: cerrahi.com.tr)

Baş Ağrısı Sebepleri

İyi huylu baş ağrılarına neden olabilecek bir çok etmen bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Uzun süre yemek yememek
 • Sabah kahvaltısı yapmamak
 • Su içmemek
 • Stresli çalışma ortamı
 • Üzülmek
 • Uykusuzluk – Düzensiz uyku
 • Çok fazla beden gücü kullanacak iş yapmak
 • Genetik

şeklinde sıralanabilir.

Doğal Yollarla Baş Ağrısı Geçirme Yöntemleri

İyi huylu baş ağrılarını geçirecek bir çok ilaç kullanılmaktadır. İlaçlar çözüm üretse de içeriği herkes de aynı etkiyi bırakmaz. Mide sorunu olan insanlar, baş ağrısı ilacı kullanmakta kararsız kalabilirler. Önemli olan baş ağrısının nedenini bulmak ve bu nedenin çözümünde ilaçlar yerine doğal bir yöntem geliştirmektir. Doğal yollarla baş ağrısını geçirmek için bir kaç önerimiz bulunmaktadır. Bunlar;

 • Sabah kahvaltısında bir bardak şekersiz çay/kahve tüketmek: Eğer güne kahvaltısız başlıyorsanız bu beraberinde baş ağrısının yanısıra başka hastalıklara da davetiye çıkartabilir. Kahvaltıya başlamadan 30 dakika önce 1 bardak su ve kahvaltıda da mutlaka 1 bardak çay tüketmenizi öneririz. Eğer baş ağrınız başladıysa da 1 bardak şekersiz çay içmeniz sizi rahatlayacaktır. Damarlarınızı gevşetecek ve baş ağrınızın hafiflemesine/sonlanmasına vesile olacaktır.
 • Ilık duş almak: Baş ağrısınının etkilerini hissetmeye başladığınızdan itibaren ılık duş almak baş ağrınızın hafiflemesine/geçmesine vesile olacaktır. Ilık duş alırken, alın ve ense bölgenize hafif masajlar yaparak da iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.
 • Uyumaya çalışmak: Baş ağrısı başladığında uyumaya çalışmak çok zor olsa da uyumanızı sağlayacak bir kaç basit adım bulunmaktadır. Bir kase yoğurt ve bir-iki bardak ayran tüketmek uykunuzu getirecektir. Bir-iki saatlik kestirme uykusu ile baş ağrınızı geçirebilirsiniz.
 • Bulunduğunuz ortamı değiştirmek: Bulunduğunuz ortam tozlu, gürültülü vb. bir ortam olabilir. Böyle bir ortam da meydana gelen baş ağrısının geçirmek için bulunduğunuz ortamdan ayrılıp, temiz hava alabileceğiniz bir ortam da derin nefes egzersizleri yapmak baş ağrınızı geçirebilir.

şeklinde sıralanabilir.

Sizin de baş ağrısını geçirme de önerdiğiniz/denediğiniz yöntemler varsa yorumlar da katkıda bulunabilirsiniz. Yeni yöntemler keşfettikçe konuya ekleme yapacağız. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Şimdi “Uçuk kremi nedir? Nasıl geçer? En iyi 5 uçuk kremi” konumuzu gidebilir, uçuk için önerilen ilaçları inceleyebilirsiniz.

Facebookİnstagram, Twitter ve Pinterest sayfalarımızı takip ederek yeni paylaşımlardan ve yöntemlerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

Doğal Yollarla Baş Ağrısı Geçirme Yöntemleri 2021
Doğal Yollarla Baş Ağrısı Geçirme Yöntemleri 2021

Bilgi Şefi

Bilgi Şefi, düzensiz ve güvenilir olmayan aşırı bilgi kirliliği içeren sanal aleme; doğru, ilkeli, güvenilir ve sırf görüntülenme almak için yalan yanlış, denenmemiş bilgileri paylaşmayacak bir vizyonla insanlığa hizmet için yola çıkmış bir projedir. Siz de bu projede kendinize dair, bedensel ve zihinsel gelişiminize dair bir çok içerikle keyifli vakitler geçireceksiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...