Ev Yapımı Lor Peyniri Tarifi (Yarım kilo)
Organik Tarifler

Ev Yapımı Lor Peyniri Tarifi (Yarım kilo)

Bilgi Şefi’nin kıymetli takipçileri merhaba! Sizlere ev yapımı lor peyniri tarifini paylaşmak istedik. Bu tarif ile yaklaşık 500gr yani yarım kilo olacak şekilde, evde lor peynirinizi yapabileceksiniz. Bilgi Şefi olarak, genetiği değiştirilmiş besinler yerine, doğal ürünlere yönelim başladığını gördük. Yoğurttan, peynire ev yapımı organik üretimler nasıl yapılır sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Bilgi Şefi’nizi takipte kalmaya devam edin. 🙂

Pişirme süresi : Bu tarifi yaklaşık 30 dakika bir sürede hazırlayabilirsiniz. 15-20 dakikası malzemelerin hazırlanması için gerekecek süre, geri kalan süre ise pişirme esnasında geçecek olan süredir.

Kaç kişilik : Bu tarif ile yaklaşık yarım kilo lor peyniri elde edebileceğiniz için, ortalama bir hesapla bir kişi 100gr lor peyniri tüketse 5 kişi yarım kilo lor peyniri tüketebilir. Yani tarifimiz 5 kişi için idealdir.

Ev Yapımı Lor Peyniri İçin Gerekli Malzemeler

  • 2 litre tam yağlı süt
  • 1,5 su bardağı üzüm sirkesi
  • 2 çay kaşığı tuz

Yapılışı

İlk olarak, boş bir pişirme tenceresine 2 litre tam yağlı sütü ilave edin ve kabarcıklar çıkartana kadar pişirmeye devam edin.

Kabarcıklar çıktığını gözlemlediğiniz sütü, ocaktan alın ve 1,5 su bardağı üzüm sirkesini süte ilave edin ve tahta kaşık yardımıyla yaklaşık 2 dakika kadar karıştırın. Karıştırdıktan sonra, 2 çay kaşığı tuzu tencereye ilave edin ve yine yaklaşık 2 dakika kadar karıştırın. Tencerenizin kapağını kapatın. Kalın bir sofra bezi yardımıyla güzelce sarın. Yaklaşık 3 saat kadar bekletmek üzere, dinlenmeye bırakın.

Bu aşamada, geniş bir kabın üzerine süzgeçi yerleştirin. Süzgeçin üzerine filtreleme için, tülbent vb. bir araç serin. Yaklaşık 3 saat bekleyen karışımı, süzgeçe dökün ve yaklaşık 2 saat kadar yavaş yavaş suyunu çekmesini bekleyin. Son olarak, filtreleme görevinde kullandığınız aracın (tülbent vb.) 4 noktasından tutup kaldırdıktan sonra, birleştirerek üst kısmından iyice sıkarak son kalan suyunu da süzün. Artık lor peyniriniz hazır. Hazırlanan lor peyniri 4 saat kadar buzdolabında dinlendirdikten sonra servis edebilir hale gelecektir. Afiyet olsun 🙂

Bu tarif hoşunuza gittiyse, sizleri “Organik Tarifler” kategorimizi incelemeye davet ediyoruz. Organik tarifler kategorimizde evde hazırlayabileceğiniz pratik tarifleri bulabileceksiniz.

Facebook, İnstagram ve Twitter sayfalarımızı takip ederek yeni tariflerden ve yöntemlerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

evde pratik lor peyniri tarifi
Ev Yapımı Lor Peyniri Tarifi (Yarım kilo)

Bilgi Şefi

Bilgi Şefi, düzensiz ve güvenilir olmayan aşırı bilgi kirliliği içeren sanal aleme; doğru, ilkeli, güvenilir ve sırf görüntülenme almak için yalan yanlış, denenmemiş bilgileri paylaşmayacak bir vizyonla insanlığa hizmet için yola çıkmış bir projedir. Siz de bu projede kendinize dair, bedensel ve zihinsel gelişiminize dair bir çok içerikle keyifli vakitler geçireceksiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...