İrmik Helvası Tam Ölçülü Tarifi

Merhabalar, Bilgi Şefi olarak Türk Tatlısı olarak bilinen dünyaca ünlü tatlımız irmik helvası tatlısının tam ölçülü tarifini paylaşıyoruz. Tam kıvamını tutturabilmek için siz değerli takipçilerimiz için araştırmalar yaptık. Elde ettiklerimiz ile sizlerle paylaşma kararı aldık. Siz de kısa bir süre de tam kıvamında irmik helvası tatlısı yapabileceksiniz.

İrmik Helvası İçin Gerekli Malzemeler

  • 2 su bardağı irmik
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı (yaklaşık 100gr)
  • Göz kararı çam fıstığı

Şerbeti için;

  • 2 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı su

Yapılışı

İlk olarak şerbeti hazırlamakla başlayın ve boş bir tencereye 2 su bardağı şekeri ilave edin. Üzerine 1 su bardağı su -kaynar veya ılık- ve bir su bardağı sütü ilave edin ve karıştırarak eritin. Eridikten sonra ocağın altını kapatın ve tencereyi bir köşeye alın.

Boş bir tavaya 1 tatlı kaşığı tereyağı ilave edin ve eritin. Ocağın altını kısık ateşe alın ve tereyağın üzerine göz kararı çam fıstıklarını ilave edip, pembeleşinceye kadar kavurun. Çam fıstıklarını kavurduktan sonra üzerine 2 su bardağı irmiği ilave edin ve kavurmaya devam edin.

İrmik renk almaya başlayıncaya kadar kavurmaya devam edin.

Renk almaya başlayan irmiğiniz istenilen kıvama geldiğinde üzerine yavaş bir şekilde hazırladığınız şerbeti ilave edin ve yavaşça karıştırmaya devam edin.

Bu işlem, irmik katılaşıncaya ve karıştırdığınız kaşığa yapışmaya başlayıncaya kadar devam etmelidir.

İrmik katılaşıp, karıştırdığınız kaşığa yapışmaya başladığında ocağın altını kapatın ve tencerenin kapağını kapatıp yaklaşık 15-20 dakika dinlenmeye bırakın.

Dinlendirdiğiniz irmik helvanız artık hazır. Kalıba döküp, servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun <3

Siz değerli takipçilerimiz için birbirinden nefis tatlı tariflerini özenle kaleme alıp sizlere aktarıyoruz. Siz de en pratik tatlı tarifleri için “Tatlı Tarifleri” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Facebook, İnstagram ve Twitter sayfalarımızı takip ederek yeni tariflerden ve yöntemlerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

İrmik Helvası Tam Ölçülü Tarifi

İrmik Helvası Tam Ölçülü Tarifi