menopoz nedir ve en sık görünen 15 belirtisi
Sağlıklı Yaşam

Menopoz nedir? En sık görünen 15 belirtisi

Menopoz belki de bayanların orta yaştaki refahını etkileyen en korkutucu ve asap bozucu (doğal bir süreç olmasına rağmen) zamanlardan biridir. Birkaç sene süreyle büyüyen üretim hormonlarının üretimindeki kademeli eksilme, adet kanamasının durmasına yol açmaktadır. Bu genellikle 50 ila 55 yaş arasındaki bayanlarda menopoz görülür, ancak 45-60 yaşları arasında da görülmesi olasıdır.

12 ay boyunca menstrüasyonunuz olunmadıysa ve hamile veya hasta değilseniz, menopoza girmiş olma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Her bireyin kendine has özellikleri vardır. Bu sebeple ailenizde anne veya kız kardeşinizin menopoz döneminde yaşadıklarını sizin de yaşayacağınız söylenemez.

Menopozu Belli Eden En Sık Görünen Belirtileri

1- Gece terlemeleri

Geceleri yatağınızda sıcak basmaların görülmesi, ter içinde kalmanız sık rastlanan bir durum değildir. Menopozun sizi terletiyor olabilir.

2- Uykusuzluk

İş yükünüz ağır olsa bile(çok yorulsanız bile), kafanı yastığı koyduğunuzda uykuya dalmak ve bütün gece iyi uyumak gerçekten zor olabilir. Orta yaşlı kadınlarda uykusuzluk, uyuyamamak menopozun bir etkisi olabilir.

3- Düzensiz adet kanamaları

Adet süreleri herzaman ki düzeninde olduğu kadar düzenli olmayabilir. Adet atlaması, daha ağır veya daha hafif adet kanaması olması, menopoza bağlı hormonal değişiklikler ile görünebilir.

4- Vücudunuzda ani sıcaklık değişimleri

Menopoza yakın orta yaşlı kadınlarda görülen en yaygın semptomdur. Ani bir sıcaklık hissi genellikle üst gövdede başlar ve sonra aşağı doğru yayılır. Aynı zamanda, cilt kırmızı olur ve kalp atış hızı önemli ölçüde artar.

5- Sık görünen baş ağrıları

Çoğu bireyin ortak sorunu olan baş ağrıları orta yaşlı kadınlar için menopozun belirtisi olabilir. Birçok kadın menopoza bağlı seks hormonlarındaki dalgalanmalar nedeniyle baş ağrısı çekiyor.

menopoz nedir ve en sık görünen 15 belirtisi
menopoz nedir ve en sık görünen 15 belirtisi

6- İnce yapıcı cilt

Menopozal kadınlarda sıkça karşılaşılan sorunlara neden olan kollajen ve cildin yanlış yağlanması cildinizi aşırı derecede kuru ve ince hale getirebilir.

7- Kadınlık bölgesinde kuruluk

Bir damla östrojen vinal gren kuruluğuna ve kaşıntıya neden olabilir. Yağlama eksikliği, cinsel ilişkilerinizi azaltarak cinsel ilişkiyi gerçekten acı verici hale getirebilir. Menopozun bir diğer belirtisi de kadınlık bölgesinde ki kuruluk ve sonucunda da cinsel isteksizlik. İlişki anında da ilişkinin acı verici hal alması.

8- Psikolojik ruh hali

Orta yaşlı kadınların ruh halindeki ani değişiklikler, menopozdan önce meydana gelen hormonal dalgalanmaların bir işareti olabilir.

9- Sık idrara çıkma isteği

Menopozda v gina ve idrar yolunuzu saran doku elastikiyetini kaybeder ve pelvik kasları da zayıflar. Bu, mesane boş olsa bile idrar yapma sıklığınıza neden olabilir. Dahası, menopozdaki kadınların idrar yolu enfeksiyonu geçirmesi daha muhtemeldir ve bu da idrara çıkma sorunlarına neden olabilir. Toparlayacak olursak, orta yaşlı kadınlarda idrar enfeksiyonu ve sık idrara çıkma görünüyorsa bu menopozun belirtisi olabilir.

10- Memede ki değişiklikler

Yaşa bağlı meme değişikliklerinin çoğu, östrojen seviyeleri düştüğünde menopoza yakın gelişir. Yani göğüslerde ki olası değişiklikler menopozu işaret eder.

11- Depresyon

Menopozun duygusal semptomları baş ağrısı, sıcak basması, gece terlemesi ve diğer fiziksel duyumlardan daha da rahatsız edici olabilir.

12- Sert eklemler

Sert ve ağrılı eklemlerden dolayı hareket etmek biraz daha zor olabilir, özellikle hareketsiz bir yaşam tarzı izlerseniz ve düzenli olarak egzersiz yapmazsanız.

13- Hafızada ki kayıplar

Odaklanıp bazı şeyleri hatırlayamıyor musunuz? Hafıza kayıpları menopozun ilk belirtisi olabilir.

14- Saç dökülmesinde ki artış

Saç dökülme hızınız olağanın dışında görünüyorsa bu menopozun belirtisi olabilir. Çünkü metonopoz dönemi ile kadınlarda ki saçlarda hızlı bir dökülme görülür.

15- Fazla kilolar ve artan bel ölçüsü

Östrojen miktarı düştüğünde kilo alabilirsiniz. Menopozdaki kadınların genellikle bel çevresinde yağ biriktiği ve kilo aldıkları tespit edildi. Ne yazık ki, iç organların yakınında yağ dokusu de oluşabilir, diyabet, kalp hastalığı ve diğer ciddi rahatsızlıklar için riskleri arttırır.

ne zaman menopoz olunur menopozu belli eden 15 belirti
ne zaman menopoz olunur menopozu belli eden 15 belirti

Bilgi Şefi

Bilgi Şefi, düzensiz ve güvenilir olmayan aşırı bilgi kirliliği içeren sanal aleme; doğru, ilkeli, güvenilir ve sırf görüntülenme almak için yalan yanlış, denenmemiş bilgileri paylaşmayacak bir vizyonla insanlığa hizmet için yola çıkmış bir projedir. Siz de bu projede kendinize dair, bedensel ve zihinsel gelişiminize dair bir çok içerikle keyifli vakitler geçireceksiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...