Tam Kıvamında Pirinç Pilavı Tarifi
Pratik Yemek

Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır, Pratik Tarifi

Çoğumuz bir türlü pilavın kıvamını tutturamamaktan şikayet ederiz. Hatta lapa lapa oluşu ile halk arasında “harç gibi olmuş” söylemleriyle şaka malzemesi bile olduğu olmuştur. Genellikle tam kıvamında pilan için usta olmak gerekir gibi bir önyargı oluştu. Ancak Bilgi Şefi olarak bu yazımızda sizlere tam kıvamında lezzetli bir pirinç pilavı nasıl yapılır, detaylıca anlatacağız.

Tam Kıvamında Pirinç Pilavı Tarifi
Tam kıvamında lezzetli pirinç pilavı nasıl yapılır tarifi

Pirinç Pilavı İçin Gerekli Malzemeler

NOT : Bu malzemeler ile 4-6 kişilik bir pirinç pilavı çıktısı alırsınız. Daha çok veya daha az oranlarda isterseniz, malzemeleri azaltıp, arttırabilirsiniz.

 • 4 çay bardağı pilavlık pirinç
 • 1,5 yemek kaşığı tereyağı
 • 6 çay bardağı sıcak su ( alternatif olarak, et suyu veya tavuk suyu tercih edebilirsinz.)
 • Damak tadınıza göre tuz (alternatif olarak et bulyon tercih edebilirsiniz.)

Tam Kıvamında Pilav Yapılışı

 • İlk olarak, pirinci ayıklayıp nişastasından arındırmak ile başlayın. Süzgeç yardımıyla pirinci nişastası akana kadar 3 defa su ile yıkayın.
 • Nişastası akan pirinci, ılık suyun içerisinde ıslatıp yaklaşık 10 dakika kadar bekletin ve daha sonra tekrar bol suyla yıkayıp süzgeç ile iyice süzün.
 • Et suyu veya tavuk suyu, hangisini kullanacaksanız boş bir tencere de kaynatın ve suyun sıcak kalmasını sağlayın.
 • Daha sonra boş bir tencereye tereyağını ilave edip eritin ve tereyağı eridikten sonra hazırladığınız pirinçleri ilave edin, pirinçler cam gibi olup birbirine yapışmayacak kıvam alana kadar güzelce karıştırmaya devam edin. (demir kaşık yerine tahta kaşık ile karıştırmanız bu aşamada önerilmektedir.)
 • Diğer tencerede ki sıcak suyu (et veya tavuk suyunu) pirinç olarak tencereye ilave edip damak tadınıza göre tuz atın (dilerseniz et bulyon da tercih edebilirsiniz.) ve üzerinde boşluklar çıkana kadar -nokta nokta olana kadar- ocağı yüksek ateşe alıp pişirmeye devam edin ve suyunu çekmeye başlar başlamaz ocağı kısık ateşe alıp pişirmeye devam edin.
 • Pilavınız suyunu tamamiyle çekince ocağın altını tamamen kapatın ve yaklaşık 5-10 dakika pilavınızı dinlenmeye bırakın.( Genellikle selpak vb. ile pilavın üzerini örter ve nemini alırlar. Bu sayede yapış yapış olması önlenir. Siz de pilavı dinlendirirken selpak vb. yardımıyla üzerini örtüp kapağı öyle kapatabilirsiniz ve nemini almış olursunuz.)
 • Pilavınız dinlendikten sonra tamamiyle hazırdır, bu aşama da servis edebilirsiniz. Dilerseniz güzel bir salata ve yoğurt ile pilavı zenginleştirebilirsiniz. Afiyetler olsun 🙂

Daha fazla pratik yemek tariflerini incelemek ve kolay yöntemlerden haberdar olmak isterseniz “Pratik Yemekler” kategorimiz tam size göre ve kategorimizi inceleyerek birbirinden lezzetli tarifleri deneyebilirsiniz.

Facebook, İnstagram ve Twitter sayfalarımızı takip ederek yeni tariflerden ve yöntemlerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

Tam Kıvamında Lezzetli Pirinç Pilavı Tarifi
Tam Kıvamında Lezzetli Pirinç Pilavı Tarifi

Bilgi Şefi

Bilgi Şefi, düzensiz ve güvenilir olmayan aşırı bilgi kirliliği içeren sanal aleme; doğru, ilkeli, güvenilir ve sırf görüntülenme almak için yalan yanlış, denenmemiş bilgileri paylaşmayacak bir vizyonla insanlığa hizmet için yola çıkmış bir projedir. Siz de bu projede kendinize dair, bedensel ve zihinsel gelişiminize dair bir çok içerikle keyifli vakitler geçireceksiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...