REGL DÖNEMİ BESLENME ALTIN TAVSİYELER

 1. REGL DÖNEMİ BESLENME ALTIN TAVSİYELER

Bilgi Şefi olarak her konuda size faydalı bilgiler sunmak istiyoruz.  Regl dönemi benimde her kadınında her ay mustarip bir doğallıktır. Sizinle paylaşacağımız regl dönemi beslenme altın tavsiyeler hakkında olacak bu yazımız kadın ziyaretçilerimiz için çok faydalı bilgiler barındırıyor.

REGL DÖNEMİ BESLENME ALTIN TAVSİYELER 1 – r3

Regl Dönemi Altın Tavsiyeler

 • Adet döneminde vücutta demir değerlerinde bir azalma söz konusudur. Bu nedenle adet dönemi boyunca kırmızı et, yumurta, tavuk, balık gibi demir içeren besinlere öğünlerinizde mutlaka yer verin. Yağsız kırmızı et demir içeriği daha yüksek olduğu için öncelikli tercih edilmelidir. C vitamini demir emilimi artırdığı için kırmızı et, tavuk, yumurta tüketirken yanında C vitamininden zengin olarak bol limonlu bir salata tüketiniz.
 • Magnezyum eksikliği özellikle adet dönemlerinde kas ağrıları ve krampların artışına sebep olmaktadır. Koyu yeşil sebzeler; fındık, badem, kakao, muz: bu besinlerde bol miktarda magnezyum bulunmaktadır.
 • Aynı zamanda regl döneminde östrojen hormonu seviyesi azalır. Östrojen hormonu azaldığı için kan şekerinde düşme meydana gelir. Bundan kaynaklı iştahta artma ve tatlı yeme ihtiyacı oluşur. Tatlı ihtiyacı için ara öğünlerde kuru hurma, kuru kayısı, kuru incir gibi meyveleri tercih edebiliriz.
 • Tarçın da kan şekerinizi dengelemesi yanı sıra adet sancılarını azaltmak içinde kullanabilirsiniz.
 • Tuz tüketiminizi azaltın. Tuz miktarını azaltmanız, regl öncesi vücutta oluşacak sıvı toplanmasını azaltacaktır.
 • Regl döneminde tartıda 1 ya da 1,5 kilogram fazla çıkmanız olasıdır. Bu durum, vücutta su tutumuna bağlı geçici bir durum olduğundan endişelenmenize gerek yoktur.
 • Adet döneminde oluşan şişkinlik için ananas, salatalık, maydanoz, zencefil, kiraz sapı, yeşil çay, mısır püskül rezene ödem atmaya yardımcıdır.
 • Regl döneminde kabızlık sorunu yaşıyorsanız, bol su için ve lif içeriği yüksek besinler tüketin, probiyotik takviyesi kullanabilirsiniz. Probiyotik takviyesinin regl dönemi sancılarının hafiflettiği de yapılan çalışmalar da görülmüş.
 • Yapılan çalışmalarda adet dönemin de zencefilin sancıları azalttığı gözlemlenmiş. Akşam yatmadan önce zencefili bir çay yapabilirsiniz. (kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışın.)
 • Rahatlamanıza yardımcı olacak bir egzersiz. Adet dönemi de spor yapmak çok fazla istenmese de egzersizle beraber kaslarının düzenli çalışması ve dokulara yeterli oksijenin gitmesi, ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır.
REGL DÖNEMİ BESLENME ALTIN TAVSİYELER 2 – r2

Regl Dönemi Altın Tavsiyeler

Facebookİnstagram ve Twitter sayfalarımızı takip ederek yeni tariflerden ve yöntemlerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Siz kadınlar için regl döneminde beslenme hakkında altın tavsiyeler verdik size sağlıklı, ağrısız ömürler diliyorum daha fazlası için Bilgi Şefi’ni  dolaşın. Hoşça kalın.