Sağlıklı Kilo Almanın Kritiği

 

Sağlıklı beslenme ve spor hakkında ehliyet sahibi olmayan çoğu insan, kilo almanın zararlı olduğunu ve sağlıklı olarak kilo almış, insanların obez (şişko) olduğunu düşünmektedir.  Bilgi Şefi Öncelikle “sağlıklı kilo almak nedir?” sorusuna yanıt veriyor. Sağlıklı kilo almak insanın vücudu için tehlikeli olabilecek besinlerden kaçarak, beslenme dengesini sağlayarak yağ, protein, karbonhidrat, su, vitaminlerden gerektiği kadar tüketmektir. Bu tüketimi gerçekleştirirken faydalı besinleri daha fazla tüketerek ve sporla desteklemek suretiyle alınan kilo tam olarak sağlıklı kilo olarak adlandırılmaktadır.

Neden Sağlıksız Kilo Alıyorum

Sağlıklı kilo almak, yağlanmaktan(sağlıksız kilo almaktan) çok daha zordur. Zira dengeli beslenmez isek vücuda fazla yağlı ve şekerli yiyecekler girerse bu sizin için kalori fazlası demektir  ve yakılamaz. Peki bu yakılamayan kaloriler nerede saklanıyor. Bu kaloriler göbeğimize, basenlerimize ve çeşitli yağ depolama merkezlerimizde yağ olarak saklanıyor.  Sağlıklı kilo almak için yağ ve şeker dengesi çok önemlidir. Mutlaka yağı ve şekeri azaltmalıyız, vücudumuzda kas inşası sağlayacak olan proteinlere ve vitaminlere ağırlık vermeliyiz. Tabii ki Bilgi Şefi sadece proteinli beslenerek kaslı kilo alabilirsiniz demiyor. Kas inşası elde etmek için mutlaka önce kaslarımızı yormalıyız.

Sağlıklı Kilo Almanın Kritiği 1 – beslenme

 

Spor Yapmak

Bilgi Şefi derki ne kadar sağlıklı beslenirseniz beslenin bu sağlıklı bir vücut için yapbozun parçalarından biridir. Sağlıklı kilo almak için öncelikle egzersiz yapmalıyız. Yorulmuş kasların onarılması için tükettiğimiz proteinler vücudumuza sağlıklı kilo olarak dönecektir. Böylelikle daha kaslı ve estetik aynı zamanda sağlık görünmüş olacaksınız. Spor programınızda çok önemlidir, mutlaka her kası haftada bir kere çalışalım yoksa diğerlerine nazaran daha çok büyüyen kaslarımız vücudumuzun dengesini bozabilir.

Sağlıklı Kilo Almanın Kritiği 2 – 1 1

 

Uyku

Bilgi Şefi sağlıklı kilo almak için beslenme ve spor kadar önemli olan elementi uyumak olarak görür. Zira bilimsel olarak en çok büyüme hormonu(bu kaslar için maksimum onarım ve büyüme demek) gece 2-6 arasında olan uykuda salgılanmaktadır. Spor ,beslenme ve uyku bir ayara geldiğinde kısa sürede göreceksiniz ki sağlıklı bir bedene kavuşmuş olacaksınız daha güçlü , daha ağır, daha estetik ve sağlıklısınız. Hoşça kalın mutlu günler.

Sağlıklı Kilo Almanın Kritiği 3 – uyku