Sağlıklı Zayıflamanın 10 Etkili Püf Noktası 1 – saglikli zayiflamanin en etkili 10 püf noktasi
Sağlıklı Zayıflama

Sağlıklı Zayıflamanın 10 Etkili Püf Noktası

Sağlıklı Zayıflamanın En Etkili 10 Püf Noktası

Sağlıklı zayıflamayı kim istemez ki… Peki sağlıklı zayıflama hakkında ne kadar bilgi birkimine sahibiz? Kimimiz sadece spor yapıyor, kimimiz sadece diyet yaparak kilo vermeye çalışıyor.Tüm bu karmaşıklığa son vermek için sizlere BİLGİSEFİ.NET olarak doğru bilgiyi 10 maddede sıralayacağız. Vücudunuzu tanımadan zayıflayamazsınız. Sağlıklı zayıflamanın 10 püf noktasını sizlerle paylaşıyoruz, işte tüm detaylarıyla sağlıklı zayıflamanın 10 püf noktası

 

1-Yanlış kahvaltıya son!

Akşam uykuya daldınız ve sabah kalktınız, ortalama 8-10 saat uyudunuz varsayalım.Vüvudunuz 8-10 saat aç duracaktır.Bunun yanısıra uyandığınızda yaptığınız yanlış kahvaltı, bazen hiç kahvaltı yapamama sonucu vucudunuzda ki metabolizmanız yavaşlar.Kahvaltıda yenen hamurişi de hızlıca kilo almanıza neden olur.Tavsiyemiz ise şudur; uyanır uyanmaz doğal,hamurişi olmayan bir kahvaltı yapmanız gerekmektedir.Kahvaltı ile öğlen yemeği arasındaki süreyi mümkün olduğunda uzatmamaya çalışınız.Zayıflamak istiyorsanız kahvaltı konusunda ki püf nokta düzenli kahvaltı yapmaktır.

2-Dengeli beslenin

Öğünlerimizi yapmadığımızda veya yemeği geciktirdiğimizde, sonraki öğünde normalden daha fazla açık çekiyoruz ve daha fazla yemek yiyoruz. Böylece tüm günde almamız gereken enerjiyi bir öğünde almış oluyoruz. Oysa öğünlerin düzenli bir şekilde saatlere uygun bir şekilde yapılması, vücut çalışma hızını ve metabolizmayı dengeleyerek zayıflamanızı hızlandırıyor.

3-Sofrayı hemen terketmeyin!

Yemekleri hızlı hızlı yiyerek sofradan hemen kalkmak, bir süre sonra sizi tekrar acıktıracaktır.Bu yanlış bir uygulamadır.Sofradan hemen kalkmayın ve yemeklerinizi çiğneyerek yiyin.Yemekleri yavaş ve çiğneyerek yediğinizde, vücudunuzda doygunluk hissi olacak ve yemek yerken mide de sindirim başlamış olacak.Ayrıca kilo almanın temelinde yatan, gereksiz ihtiyaç dışı besin alımı da olmayacağından kilo verme, yani zayıflama hızlanacak.

4-Aşırı yemekten kaçının

Kalıcı zayıflamak için vücudunuzu dengeli besin miktarı ile beslemelisiniz.Tabak tabak yemekler, aşırı abur cubur vesaire vücuda ihtiyaç fazlası besin girmesine neden olur ve bırakın olduğunuz kiloyu korumayı, kilo alımınızı da hızlıca arttırır.Bu nedenle geniş hacimli tabaklar yerine, daha küçük hacimli tabaklar tercih edin ve tabak tabak yemek yeme işine son verin. Zayıflamak istiyorsanız, ekmeği minimize edin(gerekirse beyaz ekmeği hiç tüketmeyin) ve tabak tabak yemekleri masanıza getirmeyin.

5-Abartısız atıştırmalar yapın

Günlük öğünlerinizin dışında ara öğünlerde hafif atıştırmalar yapın. Çikolata, cips, bisküvi gibi fazla yağlı abur cuburları yemeyin. Faydalı gibi görünen ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler ve kuru meyveler gibi sağlıklı atıştırmalıkları da abartmamaya dikkat edin.

6-Yoğurt ve kefirle tanışın

Yoğurt, kefir gibi probiyotik besinler sağlığın yanında sağlıklı incelmede,kilo vermede önemli bir yer tutuyor. Vücutta metabolizmayı düzenleyerek kilo kaybına yardımcı olan bu besinler aynı zamanda bağırsak hareketlerinin de artmasında etkili oluyor.Sindirimi hızlandıran yoğurt ve kefir ile daha çok lavabo ihtiyacı duyacaksınız.

7-Lifli gıdalar tüketmeye özen gösterin

Doygunluk hissi veren lifli gıdalar çabuk acıkmanıza engel oluyor ve sizi tok tutuyor. Tam buğday ve tam çavdar ekmeği, sebze ve meyveler, nohut, kuru fasulye, mercimek vb. gibi kuru baklagiller lif açısından zengin yiyecekler arasında yer alıyor.

8-Vücudunuzu Susuz bırakmayın

Bildiğiniz gibi suda ki kalori miktarı 0’dır.Ve suyun sindiriminde ki vucudun harcadığı enerji ile vücut ister istemez kalori harcamış olur ve doğal olarak zayıflamış olursunuz.Tüm bunlardan hareketle günde 2- 2,5 litre su tüketmeniz gerekmektedir, sıcak havalarda ise(yazın) 3 litreyi günlük tüketmelisiniz.Öğünlerden 30 dakika ile 1 saat arasında su tüketmek, kalori almadan doygunluk hissinin oluşmasına yardımcı olarak o öğünde gereksiz kalori alımını engelliyor. Ayrıca yüksek kalorili yiyeceklerlerin tüketilmesine de engel oluyor.Bunu doygunluk hissiyle başarıyor.İstemsizce fazla yemek yiyemiyorsunuz.Suyu hayatınızda ihmal etmeyin.

9-Egzersiz ve spor şart

Sadece beslenmemize dikkat ederek sağlıklı zayıflamak ve kilomuzu korumak mümkün değil. Başarılı bir yemek yeme düzeninin mutlaka düzenli fiziksel aktivite(spor) ile desteklenmesi şart. Her gün yarım saatlik yürüyüş, evin koridorunda 30 dakikalık hafif(jok) koşu ve vücudu açma ve germe hareketlerini günlük yaşantınızın bir parçası haline getirin.

10-Ne yapacağınızı belirleyin ve yapın!

Günlük hayatta olduğu gibi, zayıflamada da motivasyon oldukça önemlidir.Ne yapacağınıza karar verin ve düzenli, istikrarlı bir program uygulayın.Bugün uygulayıp,yarın uygulamayacaksanız bu işe derhal son verin.Sizde düzensiz,çöp gibi yaşayan diğer insanlar kervanına katılın…

Bizim anlatacaklarımız bu kadar, konu ile ilgili düşüncelerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.Bilgisefi.net olarak her gün sizlere kaliteli içerikler hazırlama hedefindeyiz.Takipte kalınız.Okuduğunuz,zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Bilgi Şefi

Bilgi Şefi, düzensiz ve güvenilir olmayan aşırı bilgi kirliliği içeren sanal aleme; doğru, ilkeli, güvenilir ve sırf görüntülenme almak için yalan yanlış, denenmemiş bilgileri paylaşmayacak bir vizyonla insanlığa hizmet için yola çıkmış bir projedir. Siz de bu projede kendinize dair, bedensel ve zihinsel gelişiminize dair bir çok içerikle keyifli vakitler geçireceksiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...