Sıcak su ve soğuk su arasındaki farklar nelerdir
Pratik Bilgiler

Sıcak ve soğuk su arasındaki farklar nelerdir?

Sıcak su ve soğuk su arasındaki farklar nelerdir
Sıcak su ve soğuk su arasındaki farklar nelerdir?

Kıymetli okuyucularımız merhabalar. Bilgi Şefi olarak sıcak su ve soğuk su arasındaki farklar nelerdir sizin için araştırdık ve elde ettiğimiz sonuçları çok faydalı gördüğümüz için paylaşmaya karar verdik. Su diyip geçmeyin, siz de suyun özelliklerini bilin ve durumunuza uygun bir su seçimi yapın.

Daha fazla Pratik Bilgiler için tıklayın..

Sıcak ve Soğuk Su Kullanım Önerileri

Eski insanlar genellikle banyo ihtiyaçlarını akarsularda giderirlerdi. Yani serin sularda. Farkındaysanız hepsi de çelik gibi bünyeye sahipti. Serin bir su da hiç duş aldığınız oldu mu? Olduysa ne demek istediğimi gayet iyi anlamış olmalısınız. Serin suda duş almak, insanı daha dinç yapar ve çoğu fizik tedavilerinde de soğuk su masajı ile tedavilerde kullanılan bir yöntemdir.

Sıcak suyla duş almak ise, örneğin iş çıkışı eve geldiniz ve yorgunsunuz. Yatmadan bir duş almanız hem kaslarınızı gevşetecek hem de ağrılarınızı hafifletecektir.

Su içerken de kilo vermek isteyenler için soğuk su, iyi bir seçim olacaktır. Çünkü bildiğiniz üzere suyun kalorisi 0 (sıfır) dır. Bu sebepten sıcak suya nazaran soğuk suyu vucudun ısıtması için harcayacağı kalori daha fazladır. Bu sebeple içtiğiniz soğuk suda daha fazla kalori yakacak ve daha fazla zayıflamaya etki etmiş olacaksınız.

Soğuk su temizlikte iyi bir yöntem değildir. Bunun için sıcak suyu tercih etmeniz gerekir. Örneğin bulaşıkları soğuk su da yıkadığınızda eşyalarınızdan yağın yeteri kadar çıkmadığını gözlemlersiniz. Sıcak su ile bu işlemi yaptığınızda ise yağdan büyük oranda arındığını gözlemlersiniz. Aynı şey elimizi sabunlayıp, yüzümüzü yıkadığımızda da geçerlidir. Sıcak su ile el ve yüz temizliğinde gözenekler açılacağı için daha temiz el ve cilt temizliğine etki ettiğinden emin olabilirsiniz.

Sıcak ve soğuk su arasındaki farklar nelerdir?

Soğuk Suyun Faydaları

  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
  • Tansiyonu düşürür ve azaltır.
  • Metabolizmayı hızlandırır ve kalorisi 0 olduğu için yağ yakımını hızlandırıp kilo vermenize yardımcı olur.
  • Cildi sıkılaştırır ve sarkmayı önler.
  • Soğuk algınlığından korur.

Sıcak Suyun Faydaları

  • Yorgunluğunuzu alır.
  • Gözenekleri açar ve cildi temizler.
  • Bronşları açar.
  • Kasları açar.
  • Baş ağrınızı azaltır.

Şimdi Facebook ve Twitter hesaplarımızı takibe alın ve yeni paylaşımlarımızdan anında haberdar olun 🙂

Sıcak ve soğuk su arasındaki farklar nelerdir?
Sıcak ve soğuk suyun kullanım alanları, nerede hangi su tercih edilmeli?

Bilgi Şefi

Bilgi Şefi, düzensiz ve güvenilir olmayan aşırı bilgi kirliliği içeren sanal aleme; doğru, ilkeli, güvenilir ve sırf görüntülenme almak için yalan yanlış, denenmemiş bilgileri paylaşmayacak bir vizyonla insanlığa hizmet için yola çıkmış bir projedir. Siz de bu projede kendinize dair, bedensel ve zihinsel gelişiminize dair bir çok içerikle keyifli vakitler geçireceksiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...