Sivilce Ölü Deri ve Siyah Nokta Panzehiri: Yoğurt Maskesi 1 – sivilce siyah nokta yogurt maskesi
Cilt Bakımı

Sivilce Ölü Deri ve Siyah Nokta Panzehiri: Yoğurt Maskesi

Bir sağlık problemi ile karşılaştığımız zaman hemen doktora gideriz ve doktor da bize bir reçete yazar. İlaçlar, kimyasallar… Belki o an o sağlık problemimize iyi gelebilir ancak farketmeden yeni bir sağlık probleminin de kapısını aralar. Kimyasallar ve ilaçlar yerine doğal yöntemleri aramada büyük bir eğilim var. İnsanlar, kimyasalların vücutta ki yan etkilerini farketmeye başladıkları anda artık yeni arayışlara, doğal çözümlere yönelmeye başladılar. Bizde Bilgi Şefi olarak sivilce, ölü deri, siyah noktalar ve kızarlıklıklar gibi problemlerle karşılaşanlar için doğal bir maske öneriyoruz. YOĞURT MASKESİ

Yoğurdun cilt için ne gibi bir faydası olabilir demeyin, yazımızın ilerleyen kısımlarında hem yoğurdun cilt için önemine ve etkisine hem de yoğurt maskesinin hazırlanışından uygulanışına kadar anlatmayı sürdüreceğiz.

Eski çağlardan belki farklı farklı amaçlarla kullanılan, sütün mayalanması ile elde edilen yoğurdun cildi nemlendirmede en etkililer arasında yer aldığını biliyor muydunuz? Kemik ve iskelet sağlığı açısından faydaları sebebiyle sağlıklı yaşamın sırrı olarak nitelendirilen ve içerisinde C ve B 12 vitaminlerinin de olması sebebiyle bol bol tüketilmesi önerilen yoğurdun cilde de iyi geldiği inkar edilemez bir gerçektir.

Doğal bir antioksidan olması sebebiyle ciltte ki kaşıntı ve kızarıklıkları gideren, cildi sıkıştırarak gözenekleri temizler ve siyah noktaları da büyük ölçüde yok eder. Gözenekleri sıkılaştırıp, temizlemesi aynı zaman da genişleyen gözeneklerde sivilce ve siyah noktalar olması nedeniyle oldukça önemlidir. Gözenekleri sıkıştırdığı için hem sivilce oluşumunu engelliyor hem de olan sivilceleri azaltıyor, yok ediyor.

Sivilceleri Azaltan Yoğurt Maskesi

Malzemeler;

 • Bir tutam pamuk
 • 3-5 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı;

Pamuğu yoğurta batırıp gece yatmadan önce yüzünüze sürün ve sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkayın.Bu işlemi her gün uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktaları Yok Eden Yoğurt Maskesi

Malzemeler;

 • 2-3 çay kaşığı limon suyu
 • 2 çay kaşığı kaşığı yulaf ezmesi
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı;

Malzemeleri bir kapta güzelce karıştırın. Yüzünüzün her bölgesine eşit miktarda yedire yedire masaj yaparak yavaşça sürün. Yaklaşık 15-20 dakika sonra(kuruduktan sonra) soğuk su veya ılık su ile yüzünüzü temizleyin. Bu işlemi haftada 1 veya 2 sefer uygulayabilirsiniz.

Sivilce Ölü Deri ve Siyah Nokta Panzehiri: Yoğurt Maskesi 2 – yoğurt cilt bakımı

Ölü Derileri Yok Eden Yoğurt Maskesi

Malzemeler;

 • 2 çay kaşığı yoğurt
 • 2 çay kaşığı süzme bal

Hazırlanışı;

Yoğurt ile süzme balı karıştırın ve yüzünüze yavaş yavaş masaj yaparak sürün. Karışım yüzünüzde kuruyunca ılık su ile yüzünüzü temizleyin. Haftada 1 veya -çok ileri seviye yüzler için- 2,3 defa yapabilirsiniz.

Gözenekleri Sıkılaştıran Yoğurt Maskesi

Malzemeler;

 • İki yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tane yumurta

Hazırlanışı;

Yoğurdu, yumurtanın beyazı ile karıştırın. Fırça veya pamuk yardımıyla yüzünüze yavaşça yedire yedire masaj yaparak sürün. 10-15 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile temizleyip, durulayın.

Cilt Kızarıklıkları İçin Yoğurt Maskesi

Malzemeler;

 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • Bir miktar gül suyu
 • Biraz limon kolonyası
 • Pamuk

Hazırlanışı;

Pamuğa biraz limon kolonyası damlattıktan sonra kaşıntı olan bölgeyi temizliyoruz. Daha sonra yoğurt ve gül suyunu karıştırın kaşıntı olan bölgeye sürüyoruz ve yaklaşık 15-20 dakika sonra bölgeyi ılık su ile temizliyoruz.

Bilgi Şefi

Bilgi Şefi, düzensiz ve güvenilir olmayan aşırı bilgi kirliliği içeren sanal aleme; doğru, ilkeli, güvenilir ve sırf görüntülenme almak için yalan yanlış, denenmemiş bilgileri paylaşmayacak bir vizyonla insanlığa hizmet için yola çıkmış bir projedir. Siz de bu projede kendinize dair, bedensel ve zihinsel gelişiminize dair bir çok içerikle keyifli vakitler geçireceksiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...