Tıkanmış damarları temizleyen en iyi 9 besin
Sağlıklı Yaşam

Tıkanmış damarları temizleyen en iyi 9 besin

Tıkanmış damarları temizleyen en iyi 9 besin
Tıkanmış damarları temizleyen en iyi 9 besin

Dünya üzerinde son dönemlerde obezitenin artması ve sağlıksız beslenme ile tetiklenen tıkanmış damarlar, kalp yetmezliği vb. kalp sorunları büyük bir sorun olarak gözlemlenmektedir. Özellikle kalp ve damar hastalıkları dünya üzerinde en çok ölümle sonuçlanan hastalıkların başında gelmektedir. Peki kalp ve damar hastalığına yakalanmamak için ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Tıkalı damarlar kalp krizi riskini beraberinde getirir. Tıkanmış damarlarınızın olmamasını istiyorsanız genç yaşta edindiğiniz düzenli spor ile olası damar tıkanıklıklarınızın önüne geçmiş olacaksınız. Bunlara ek olarak bazı faydalı besinler ile de damar tıkanıklığını açıp, temizleyebilirsiniz. Bu yazımızda size tıkalı damarları açan en faydalı 9 besini sizler için hazırladık. Bu besinler atardamarlarınızı temizler ve damarlarınızın genel işlevini geliştirir.

Kadınlarda Kistler ve Tümöre Karşı En Etkili Doğal İlaç

Tıkanmış damarları temizleyen besinler

1- Yulaf

Yulaf ezmesi lif bakımından zengindir. Yulaf, genel sindirimin iyileştirilmesinde yararlı olan ve vücudun kolesterol ve yağ seviyelerini düzenleyen bir besindir. Yulaf ezmesi ile atardamarlarınız kendilerini temizler ve zararlı toksinleri giderir.

2- Fındık

Bazı kuruyemişler, tıkalı arterleri önlemek ve kardiyovasküler sağlığı desteklemek için harika bir seçenektir. Vücudunuzdaki kolesterol seviyesini azaltan sağlıklı yağlar içerirler.

Seçilecek en iyi kuruyemişlerden bazıları şunlardır:

  • Fındıklar
  • Antep fıstığı
  • Badem
  • Yer fıstığı

3- Karpuz

Karpuz, sıcak bir yaz gününde susuzluğumuzu gideren lezzetli ve besleyici bir besinden daha fazlasıdır. Karpuzun kalorisi düşük ancak besin değeri yüksektir. Vücudun arterlerini koruyabilen ve temizleyebilen antioksidanlar içerir.

4- Susam

Uzmanlar susamın kalbi korumada etkili olduğunu kanıtladılar. Ayrıca bazı dolaşım problemlerini çözebilir ve kalp hastalığının ilerlemesini önleyebilirler.

5- Domates

Domates lezzetli bir besin olamanın yanında, likopen olarak bilinen güçlü bir bileşeni barındırır. Likopen, atardamarlarımızdan kötü kolesterolü alan ve azaltan bir antioksidandır.

6- Nar Suyu

Tansiyonu düşürür, kalbi korur. Enfeksiyonlara karşı korur. Damar sağlığı korur. Kan yapar, enerji verir. İdrar söktürücüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mikrop öldücü etkiye sahiptir. Kolesterol ve şekeri dengeler. Bağırsak parazitlerinin düşmanıdır. İshale karşı iyi gelir. Kanser hücrelerini baskılar. Özellikle de cilt ve prostat kansereni önleyici etkisi vardır.

Herşeyin fazlası zararlı olduğu gibi bu besinlerin de fazlası zarar

7- Yağlı Balık

Bir dizi araştırma, kalp krizi geçirenlerin, balık yağıyla tedavi edilirlerse, tekrar kalp krizi geçirme ve ölüm risklerinin azaldığını gösterdi. Yaklaşık 10 yıl önce İtalyan kardiyologları 11 bin kalp krizi hastası üstünde yaptıkları bir araştırma yayınladılar. Hastaların yarısına modern kalp krizi tedavisine ek olarak balık yağı hapı verdiler, diğer yarısına vermediler. Dört yıl sonra balık yağı alanlarda kalp krizi, inme ve ölümlerin daha az olduğunu gözlediler. En ilginç bulgulardan biri de ani ölümlerin yüzde 40 düşmüş olmasıydı.

En çok tavsiye edilen balıklardan bazıları:

  • Somon
  • Orkinos
  • Tuna
  • Alabalık
  • Ringa
  • Sardalya

8- Lahana Turşusu

Lahana, potasyum, magnezyum ve flavonoidler açısından zengindir. Her üçü de kalp rahatsızlıkları riskini önleyen ayrılmaz unsurlardır. Bunun dışında, bu sebzenin lif zenginliği ana damarlar ve kan damarlarındaki tehlikeli kolesterolü yok eder. Çoğu durumda düşük yoğunluklu lipoprotein hızını azaltır. Bu nedenle, kardiyovasküler hastalıklara karşı vücudu korur.

9- Zeytinyağı

Zeytinyağı, iyi kolesterolü (HDL) yükseltip kötü kolesterolü (LDL) düşürmeye yardımcı antioksidanlar içeriyor. Yağ asitleri, atardamarlarınızı temizlemenin doğal sürecini başlatır.

İşlenmemiş ham zeytinyağını tüketmek, vücudunuzdaki aşırı kolesterol ve trigliseritleri temizleyebilir. Vücudunuzda yüksek kolesterol ve yüksek trigliseritler olduğunda, kalp krizi ve / veya felç geçirme riskiniz artar.

Artık atardamarlarınızın ve kardiyovasküler sisteminizin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olacak tıkanmış damarları açacak harika besinlerin olduğunu öğrendiniz. Bu yiyecekleri düzenli olarak tüketmeye çalışın ve en iyi sonuçları almak için sağlıklı bir diyeti yaşam tarzına ekleyin.

Facebookİnstagram ve Twitter sayfalarımızı takip ederek yeni tariflerden ve yöntemlerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

Bilgi Şefi

Bilgi Şefi, düzensiz ve güvenilir olmayan aşırı bilgi kirliliği içeren sanal aleme; doğru, ilkeli, güvenilir ve sırf görüntülenme almak için yalan yanlış, denenmemiş bilgileri paylaşmayacak bir vizyonla insanlığa hizmet için yola çıkmış bir projedir. Siz de bu projede kendinize dair, bedensel ve zihinsel gelişiminize dair bir çok içerikle keyifli vakitler geçireceksiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...