Yağlı ciltler için evde uygulanabilecek doğal yöntemler 1 – yagli ciltler icin dogal maske
Doğal Yöntemler & Kürler, Cilt Bakımı

Yağlı ciltler için evde uygulanabilecek doğal yöntemler

Yağlı ciltler parlak görünümüne rağmen sorunlu cilt tipidir. Sivilce akne ve siyah noktalar en sık bu cilt tipinde gözlemlenir. Fakat uygulanacak doğru cilt bakımlarıyla bu sorunlardan kökten kurtulabilirsiniz. Üstelik en ekonomik yöntemlerle evde hazırlanan uygun maliyetli doğal cilt kürleri ile cildinize daha sağlıklı bir görünüm kazandırmak mümkün. Peki, yağlı cilt bizim için avantajlı mı dezavantajlı mı? Cildi soğuk suyla mı ılık suyla mı yıkamalıyız? Yağlı ciltler için evde doğal olarak hazırlanıp uygulanacak yöntemler nelerdir? İşte konunun detayları…

Akne, sivilce ve siyah noktalar…

Vücutta ki hormonların dengesizliğinden dolayı yetişkinlere göre, ergenlik çağındaki gençlerde daha sık görülen yağlı cilt tipi, cildin kendi kendini nemlendirmesi sırasında yağ üretiminin artmasıyla oluşur. Yağlı cildi olanların bir diğer büyük sorunu da akne, sivilce ve siyah noktalar ile daha çok karşı karşıya kalmalarıdır.

Yağlı cilt bizim için avantajlı mı?

Yağlı cildin oluşma sebepleri; beslenme, kalıtım, hormonal dengesizlik, çevre koşulları ve yaş olarak gösterilmektedir. Yağlı bir cilde sahip olmanın dezavantajları kadar yaşlanma sürecinde yüzde oluşacak kırışıklıkları yavaşlatması yani yaşlılık etkilerini geciktirmesi gibi büyük bir avantajı da bulunmaktadır.

Yağlı cilt ılık su ile mi, soğuk su iyi mi temizlenmelidir?

Cilt doktoru(Cildiye Uzmanı) ile görüştüğünüzde size söyleyeceği ilk şey cilt temizliğini düzenli olarak yapmanız gerektiği olacaktır. Yağlı bir cilde sahipseniz yüzünüzü periyodik olarak doğal sabun veya temizleyiciler ile temizlemelisiniz. Soğuk su yerine ılık suyla yüzünüzü yıkamanız cilt yüzeyinde bulunan yağların daha kolay çözülmesini ve temizlenmesini sağlayacaktır.

Alkol bazlı cilt ürünlerinden kaçının!

Cildinizi temizlerken alkol bazlı ürünler kullanmamalısınız. Alkolsüz cilt temizleyici tonik kullanırsanız hem yüzünüzdeki biriken yağ tabakasından kurtulmuş olursunuz hem de gözenekleriniz açılarak cildiniz nefes alır.

Cildinizi nemlendirmek içinde yağlı ciltler için özel olarak üretilen yağsız nemlendirici kremleri kullanabilirsiniz.

Evde kendi kendinize basitçe uygulayabileceğiniz doğal kür tarifleri ile yağlı ciltlerinizin nefes almasını sağlayabilir, sizde temiz ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

  1. Soğuk yağsız süt yağlı ciltler için doğal bir temizleyici olarak kullanılabilir. Soğuk yağsız süt ile yüzünüzü gün içinde bir kaç kez pamuk yardımıyla temizleyebilirsiniz.
  2. Evrensel tropikal bir meyve olan ve sadece büyük marketlerde bulabileceğiniz papaya posası yine yağlı cilt için doğal bir temizleyicidir. Bunun yanısıra ölü deri hücrelerinin de atılmasına yardımcı olur.
  3. Yağlı ciltler için uygun maliyetle doğal maske yapmak istiyorsanız doğal kil, bal, limon suyu ve yumurta beyazını karıştırın ve yavaşça ovalayarak yüzünüze sürün. 20 dakika sonra ılık su ile iyice durulayın.
  4. Taze domates maskesi yağlı ciltler için arındırıcı,temizleyici ve sıkılaştırıcı etki göstermektedir. Özellikle aşırı yağlı cildiniz varsa bu maskeyi uygulayabilirsiniz.
  5. Yağlı ciltler için en çok kullanılan bir diğer maskede yoğurt ve kil maskesidir. Yoğurt ve doğal kil karışımını yüzünüze yavaşça ovalayarak sürün ve 15 dakika, maske kuruyuncaya kadar bekletin. Bu maske cildinizi yumuşacık yapacak ve yağın azalmasını sağlayacaktır.
  6. Sandal ağacı tozu ve bir kaç damla gül suyu ile hazırladığınız maskeyi yüzünüze yavaşça ovalayarak sürün ve kuruyuncaya kadar bekledikten sonra ılık su ile temizleyin.
  7. İki adet badem içini ezin ve bir çorba kaşığı bal ile güzelce karıştırarak macun kıvamına getirin. Yağlı ciltler için tercih edilen bu doğal maske yağ miktarını azalttığı gibi cildinize doğal bir parlaklık verecektir.
  8. Mısır nişastası ve suyu macun haline gelinceye kadar karıştırın. Yüzünüze 10 dakika kadar masaj yaparak avuç içlerinizle yavaşça sürün. Kuruyunca bol ılık su ile temizleyin.
Nelere dikkat etmeliyiz?

Tüm bu maskeleri evinizde,büyük marketlerde ya da aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz doğal ve bitkisel ürünlerle yapabilirsiniz.

Beslenme alışkanlıklarınızı ve uyku düzeninizi mutlaka düzenlemelisiniz.

Hazır gıdalardan,açıkta satılan gıdalardan, işlenmiş gıdalardan, şekerli içeceklerden, çay ve kahveden uzak durmalı ve bol bol taze meyve sebze tüketmelisiniz.Bunun yanısıra bol bol su içmelisiniz.Su yağ yakımında en etkili silahtır.

Taze sebze ve meyve tüketmelisiniz.Besin değeri düşük, hormonlu gıdalar tercih etmemelisiniz.

Yağlı ciltler için evde uygulanabilecek doğal yöntemler 2 – yagli ciltler icin evde uygulanabilecek dogal yontemler

Bilgi Şefi

Bilgi Şefi, düzensiz ve güvenilir olmayan aşırı bilgi kirliliği içeren sanal aleme; doğru, ilkeli, güvenilir ve sırf görüntülenme almak için yalan yanlış, denenmemiş bilgileri paylaşmayacak bir vizyonla insanlığa hizmet için yola çıkmış bir projedir. Siz de bu projede kendinize dair, bedensel ve zihinsel gelişiminize dair bir çok içerikle keyifli vakitler geçireceksiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...