yesil çay zayıflatır mı, yeşil çayın faydaları
Sağlıklı Yaşam

Yeşil çay zayıflatır mı? Yeşil çayın faydaları

Merhabalar, sizlere yeşil çay ile ilgili a dan z ye bildiklerimizi tane tane aktaracağız. Bilgi Şefi olarak neden yeşil çay tüketilmeli, faydalı mı ve zayıflatır mı gibi konularda yazımızı toplayıp siz kıymetli okurlarımız ile paylaşacağız. Tüm detaylarıyla yeşil çay zayıflatır mı, yeşil çayın faydaları

Yeşil Çay Hakkında Bilgiler

Yeşil çayda çay polifenolleri(catechin, epicatechin, picatechin gallate vb.) siyah çaya göre daha çok bulunur. Dolayısıyla  iyileştiricilik etkisi siyah çaydan 6 misli daha fazladır. Kafein, çeşitli vitamin ve mineraller, esansiyel yağ vb. madde içerisinde barındırıyor. Ayrıca yüksek oranda C vitamini içeriyor. İçerisinde bulunan bir amino asit olan L-theanine, sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

yeşil çay hakkında herşey
zayıflatır mı, faydaları, ne kadar tüketilmeli, kimler içmemeli ve daha fazlası

Yeşil Çayın Faydaları

Metabolizmayı hızlandırır ve zayıflama konusunda oldukça yardımcı bir bitkidir. Ancak sadece yeşil çay tüketmek zayıflamak için yeterli olmayacaktır. Beslenmeye dikkat etmek ve egzersizle bunu desteklemek gerekir.

Kan basıncı normal seviyede seyrettiğinden kalp krizi ve ani inme riskini de düzenli olarak tüketmek ile engellemek mümkündür.

Yüksek tansiyon riskini hafifletir.

İçerisinde tateşin isimli güçlü antioksidanları barındırır ve DNA hasarı, kan pıhtılaşması, kanser gibi ciddi hastalıklardan korunmada etkilidir.

Günde 2 bardak tüketildiğinde, kanser gelişimini engellemede etkilidir. Bu veriler araştırmalarla sabitlenmiştir. Çinliler ve Japonlar üzerinde yapılan bir araştırmada ise günde 2 fincan tüketmenin akciğer kanserine yakalanma riskini %18 oranında azalttığı tespit edilmiştir.

Düzenli yeşil çay tüketme dişlerde ki plakların oluşmasını önlediği için diş çürümesini önlemede etkilidir. Aynı zamanda diş eti hastalıklarına karşı da iyi bir koruyucudur.

Düzenli olarak tüketildiğinde, bağışıklık sisteminin güçlendiği ve hastalıklara daha az yakalanıldığı tespit edilmiştir.

Stresi azaltır, uyku problemi olanların uyuma problemlerini gidermede etkilidir ve vucudun aşırı yorgun olması sonucu tüketilmesiyle, vucudu rahatlatır ve yorgunluğu giderir.

İyi bir idrar söktürücü olduğundan, vücuttaki ödemin atılmasını sağlar.

Bol miktarda içerdiği C vitamini ile, solunum yolu hastalıkları ve gribal enfeksiyonlarda tedaviye yardımcıdır.

Ders çalışma esnasında içilen bir fincanın dikkati toplamaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Çünkü zihni açıcı ve hafızayı kuvvetlendirici etkisi vardır.

Cilt sağlığında oldukça etkilidir. İster içerek tüketin isterseniz de maske şeklinde yüzünüze uygulayın. Yüzlerde ki kırışıklığı yok eder ve cildi güzelleştirir.

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

En çok merak edilen soru muhtemelen zayıflamaya olan etkisinin olup olmadığıdır. Bu soruyu çok net bir şekilde cevaplandırmak için Bilgi Şefi olarak kendi deneyimlerimizi de işin içine kattık. Üniversite yıllarımda günde 1 bardak yeşil çayı, 1 ay kadar düzenli kullandım ve ne kadar etkili olduğunu bizzat deneyimledim. Evet zayıflamaya da etki ediyor! Üstelik zayıflamanın yanısıra zihni berraklaştırmaya, algılarınızı açmaya ve kendinizi daha dinç hissettirmeye de etki ediyor. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırdığı için aynı zaman da yağ yakımını da hızlandırıyor. Araştırmalara göre de zayıflamaya yardımcı oluyor ve obez olma riskini azaltıyor.

Yeşil Çay Ne Kadar Tüketilmelidir?

İçerdiği kafein miktarı ile aşırı tüketimi kesinlikle önerilmez. Günde 2 fincan maksimum 3 fincan tüketilmelidir.

Önemli Uyarı : İçerdiği kafein ile çocuklarda, hamilelerde, emziren annelerde, kalp, kronik bir hastalığı olanlar, böbrek ve mide rahatsızlıkları olanlarda önerilmez. Aşırı tüketildiğinde sinirlilik, uykusuzluk, çarpıntı gibi etkilere neden olabilir.

yeşil çay zayıflatır mı, yeşil çayın faydaları
zayıflatır mı, faydaları

Bilgi Şefi

Bilgi Şefi, düzensiz ve güvenilir olmayan aşırı bilgi kirliliği içeren sanal aleme; doğru, ilkeli, güvenilir ve sırf görüntülenme almak için yalan yanlış, denenmemiş bilgileri paylaşmayacak bir vizyonla insanlığa hizmet için yola çıkmış bir projedir. Siz de bu projede kendinize dair, bedensel ve zihinsel gelişiminize dair bir çok içerikle keyifli vakitler geçireceksiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...